Το σχολείο μας γιόρτασε και φέτος την επέτειο που μας θυμίζει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Ιωάννη Μεταξά και την  συνέπειά της που ήταν η  είσοδος της χώρας μας στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940. Το λεγόμενο «Έπος του Σαράντα», το οποίο ακολούθησε, και οι μεγάλες νίκες που ο ελληνικός στρατός πέτυχε σε βάρος των Ιταλών, καθιερώθηκε να γιορτάζονται κάθε χρόνο στις 27 Οκτωβρίου με μια μικρή γιορτή στην αίθουσα τελετών.  Με βάση την με αριθμό 73884/11.10.21 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 και  λόγω των ιδιαίτερων μέτρων υγιεινής για την προστασία της υγείας λόγω της πανδημίας του κορονοϊού την παρούσα περίοδο και σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, η γιορτή φέτος πραγματοποιήθηκε στις τάξεις.

Την 28η Οκτωβρίου  ομάδα μαθητών & μαθητριών με τη σημαιοφόρο  και τους παραστάτες παρευρέθηκε στην δοξολογία στον Ιερό Ναό Πεύκων  καθώς επίσης και στο Τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο  Πεσόντων Ηρώων. Κατόπιν πήραν μέρος στην μαθητική παρέλαση του Δήμου μας.